Miąższ płucny rozedmowy


wirtualne impresje

Temat: proszę o poradę dot. wyników
Witam, mam 26 lat, od 10 lat palę, w tym tygodniu zrobiłem RTG klatki piersiowej, dziś odebrałem wyniki, w których napisano:

"Miąższ płucny bez zagęszczeń ogniskowych, rozedmowy, niewielki zgrubienia okołooskrzelowe w dolnych polach obu płuc, krążenie małe bez cech zastoju, serce niepowiększone, aorta prawidłowa, jamy opłucnowe wolne".

Nie ukrywam, że trochę się przestraszyłem, a wizytę u lekarza internisty mam dopiero w połowie przyszłego tygodnia, stąd moja prośbą o poradę, czy mam się czego bać? Będę bardzo wdzięczny za Państwa pomoc. Pozdrawiam. Mariusz.
Źródło: forum-onkologiczne.com.pl/forum/viewtopic.php?t=1583Temat: rak ale jaki i co dalej
witam,
jesten nowy i zawitałem tu z wiadomej przyczyny. Pokrótce opis:
moja mama, lat 65 w kwietniu z powodu silnych bólów głowy trafiła na neurologie (wezwałem karetkę bo stan był zły, objawy padaczkowe i tracenie świadomości) gdzie okazało się, że ma guz mózgu, dość duży. Operacja po 4 dniach, po TK, wstępna diagnoza - guz pierwotny, najprawdopodobniej glejak najgorszej postaci. To było 2 mies. temu. Lekarze twierdzili, że stan bardzo ciężki, jednak mama bardzo szybko wróciła do niezłej formy, jest samodzielna! Wynik badania hispat: niskozróznicowany średniokomórkowy rak przerzutowy (grupa III i IV ze znakiem zapytania). Naświetlania 5 dni głowy dawki nie pamiętam, wypadły jej włosy, bierze dexametason i ma wszystkie skutki uboczne ( brak snu, ogromny apetyt, opuchlizna itp.)Onkologia: wywiad, TK płuc i PET. Na peta jeszcze czekamy ale po TK płuc (opis poniżej) lekarze potwierdzili, że źródło pierwotne jest w płucu. Biopsję odradzają, operacja niewskazana (nie wiem czy z uwagi na rodzaj i umiejscowienie guzów, ich liczność czy to, że jest po niedawnej poważnej operacji mózgu) i proponują chemię. Mam pytanie, czy te wyniki są tragiczne, jakie są rokowania (wiem, że to retoryka ale muszę wiedzieć na co się przygotowywać) i czy ta chemia bardzo wyniszcza??? Obecnie mama mieszka sama, ja codziennie dzwonię, odwiedzam ją no i zawożę na wszystkie badania i wizyty ale nie wiem czy będę mógł tak dalej, muszę pracować, na razie nie wymaga stałej opieki ale nie wiem jak będzie po chemii, na co się nastawiać?
TK płuc: NIeprawidłowa masa w seg. 3 płuca prawego o wymiarach 31x54x32 o spikularnych zarysach zewnetrznych łącząca się cienkimi pasmami z opłucną bocznej ściany klp i szeroką podstawa z opłucną śródpiersiową. Guzki-w płucu lewym-w seg. 8mm 2mm i podopłucnowo 3,5mm i w szczycie płuca prawego 5mm. Miąższ płucny rozedmowy. Serce i duże naczynia w normie. Nie uwidoczniono wyraźnie powiększonych węzłów chłonnych w obszarze badania. Jamy opłucnowe bez cech wolnego płynu. Struktury kostne klp bez zmian podejrzanych. Zwapnienia w węzłach chłonych przytchawicznych, podostrogowych i prawej wnęki, zwapnienie 6mm w seg. 9 i 4mm w seg. 8 u podstawy płuca prawego i 5mm w seg. 1/2 płuca lewego. Niejednorodny guzek w dolnym biegunie prawego płata tarczycy, ok. 35x28 mm w pł. poprzecznej i 42 mm cc sięgający do wysokości wcięcia jarzmowego mostka.
pozdrawiam wszystkich ciepło, Łysy
Źródło: forum-onkologiczne.com.pl/forum/viewtopic.php?t=1465


Temat: Rak płuca lewego T1N1M0 + obciążenia kardiologiczne
Witam
Zacznę od karty wypisu ze szpitala
032.41-Loektomia z wycięciem segmentu drugiego płata
034.22 -Wziernikowanie śródpiersia (mediastinoskopia)
034.03- retorakotomia przez ranę operacyjną-ewakuacja krwiaka opłucnej

Epikryza
52 letni pacjent z licznymi obciążeniami kardiologicznymi został przyjęty celem leczenia guza płuca lewego. Ze względu na obecnosć powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia wykonano EBUS,który nie wykazał zmian przerzutowych w węzłach śrudpiersia. W dniu 20/02/2009 wykonano mediastinoskopię ,a następnie lobektomię górną lewą. W badaniu doraźnym : ca.non-microcellulare probabiliter adenocarcinoma. Okres pooperacyjny powikłany krwawieniem do opłucnej wymagający re-torakotomii. W dalszych dniach obserwowano nadkomorowe zaburzenia rytmu serca leczone zachowawczo i kardiowersją.


I jeszcze wyniki badania histopatologicznego

Obraz makroskopowy
wymiar guza 7x7x10 milimetrów
Niedodma- brak

Makroskopowo

1. Płat górny płuca lewego. 2. W.chł.nr 5(x1) ,7(x3) ,11(x3). Intra 1005/1-3/09 1A-5(CM). Intra 1005/4/09 A-8(CM) , B:9guz z opłucną 10-11 guz z miąższem- brzeżny fragment miąższu płuca 4x1,5x1,3 cm. Brzeg spięty szwem. Pod opłucną rozcięty ,lsniący guzek 0,7x0,7x1 cm
Ad1 Płat górny płuca lewego o masie 299g . Brzeg chirurgiczny na poziomie oskrzeli segmentarnych. Na pow bocznej segm III brzeg chirurgiczny dł 6 cm. Lokalizacja guza względem szwu nie zaznaczona. Min odległość szwu od brzegu chirurgicznego 5,5 cm , naczyniowego 5 cm. Pod opłucną w segm I zmiany rozedmowe. Pozostały miąższ płuca makroskopowo bez isistotnych odchyleń. 12 brzeg chirurgiczny 13 brzeg naczyniowy 14-17 w. chł. okolicy brzegu chirurgicznego 18-19 miąższ okolicy szwu 20-23 w. chł. wewnątrzpł. 24 miąższ segm I 25 pozostały miąższ
Ad2 W. chł nr 5(x1) fragm węzła śr 1,5-1 cm 27-29 (CM W.chł nr 11(x3) w kazdym pojemniku fragm. węzła śr 0,6-1,3 cm 30-32 (CM)

Mikroskopowo
Otoczony przez miąższ płuca lub opłucną płucną
Wynik badania śródoperacyjnego ze skrawków parafinowych: 1005/5-7/09- Fragmenty węzłów chłonnych 4L, 7 i 4R zmienione pyliczo, bez przerzutów raka . 1005/8-11/09 - Adenocarcinoma partim acinosum partim papillare partim solidum (mixtum) G2 lobi superioris pulmonis sinistri. Nowotwór położony obwodowo, zbudowany ze struktur cewkowych,brodawkowatych, z ogniskami litymi, bez martwicy, z rozlanymi obfitymi naciekami zapalnymi limfoidalnymi w podścielisku. Nie nacieka opłucnej, szerzy się przestrzeniami powietrznymi. Widoczne jest ogniskowe włoknienie podścieliska guza. Zatorów nowotworowych w naczyniach guza i opłucnej,naciekania pasm włókien nerwowych nie znaleziono. Ad1 W loży po usuniętym guzie stwierdza się obfite wylwy śródpęcherzykowe,bez nacieku raka. Brzeg chirurgiczny oskrzela i naczyniowy bez nacieku raka. Błona śluzowa oskrzela okolicy brzegu ogniskowo pokryta nabłonkiem metalplastycznym płaskim. Mucykarmin (+ reakcja ogniskowa, słaba)

Odległość nacieku od linii cięcia:
oskrzela 55mm , tętnicy płucnej : 50mm , żyły płucnej : 50 mm
minimalna odległość od brzegu płuca 1 mm

Rozpoznanie histopatologiczne ostateczne

rak gruczołowy
zmiana jednoogniskowa G3
Włóknienie Nacieki zapalne

Węzły chłonne poszczególnych grup
Grupa 12 płatowe 4(+1)
Grupa 5 okna aortalno płucnego 1(0)
Grupa 7 podostrogowe 1(0)
Grupa 11 międzypłatowe 3(0)
Grupa 13 segmentowe 5(0)

Klasyfikacja T1 N1 M0 R0 L0 V0

komentarz W jednym z węzłów okolicy brzegu chirurgicznego oskrzela znaleziono rozległy przerzut raka, głównie o utkaniu litym. Naciek raka nie przekracza torebki węzła. Widoczne są zatory nowotworowe w naczyniach torebki węzła .

pozdr Anka
Źródło: forum-onkologiczne.com.pl/forum/viewtopic.php?t=376


Temat: Rak płuc-proszę o jakiekolwiek wyjaśnienia.
Witam.
Mój mąż jest chory. Lekarze mówią,że to raczej rak płuc ale niczego konkretnego nie mogę sie dowiedzieć. Być może, że nie umiem pytać.

Może ktoś będzie mi w stanie pomóc zrozumieć.

Od zeszłego roku mąż źle się czuł, chodził po lekarzach lecz nic nie pomagało.
W lecie 2009 wystąpiło u niego niewielkie krwioplucie i samoistnie ustało. Mąż schudł jakieś 10-12 kilo w ciągu pól roku.
Dzięki zmianie lekarza rodzinnego mąż znalazł się w szpitalu 25-02-2010r w mijscowości nazwijmy ją (A)
Diagnoza:
Guz płuca prawego- do dalszej diagnostyki.
Zapalenie błony śluzowej XII-cy (test H. Pylori-ujemny)

Badania krwi i moczu w normie.

Markery nowotworowe:
Antygen karcinoembr. CEA 2.22
Antygen nowotworowy CA19-9 3,02

TK z 01-03-2010
W przyśrodkowej części segmentu 2 po stronie prawej nieregularna zmiana tumorowata o nierónych pozazębianych obrysach ulegająca wzmocnieniu po podaniu kontrastu.- wym ok. 20x14mm. Pasmowate zmiany włókniste w szczytach, bardziej po prawej stronie. Pola płucne z cechami rozedmy.Obustronnie w polach górnych różnej wielkości pęcherze rozedmowe. Najwiekszy w segmencie 3 po prawej stronie śr. ok 3mm. Reszta bez zmian.

Informacja uzyskana od lekarza ustnie : drobnokomorkowy rak płuc.

Szpital (A) kieruje i przewozi męża do szpitala (B) 03-03-2010 celem dalszej diagnostyki.
Zwykły szpital płucny gdzie miałą być dalsza diagnostyka.
Diagnoza:
Guz płata górnego płuca prawegoi rozedma.

RTG klatki piersiowej:04-03-2010r
W obu szczytach przejaśnienia BUALLE ROZEDMOWE? Od prawego szczytu do wnęki ciągnie się pasmowate, mocniej wysycone zagęszczenie . Na przedni odcinek V prawego żebra nakłada się mocniej wysycony cień. Obie wnęki z zagęszczeniami .

Zdj. boczne.
W rzucie wnęk drobne zagęszczenia. W kącie przeponowo- mostkowym przymglenie

Bronchoskopia bez zmian

Właczono leczenie p.prątkowe, nie pobrano wycinków do badań.
Dalsze postępowanie mnie zadziwia tj. operacja usuniecia pluca juz wyznaczona na 05-03-2010 na 7:30 operacja usuniecia pluca na, którą nie wyraziliśmy zgody, ze wzgledu na brak wyników badań histopatplogicznych, gdyżnawet ich nie pobrano.
Wypisany do domu w tym samym dniu z zaleceniem konsultacji onkologicznej. ZERO INFORMACJI OD LEKARZA.

Po prywatnej konsultacji mąż laduje w szpitalu (C) 24-03-2010r na oddziale płucnym.
Tutaj rtg. tk jak w szpitalu (A)
Lecz do rtg doszlo jeszcze niewielkie zagęszczenie miąższu z przejaśnieniem wew? RZUTUJĄCE NA GÓRNY ODCINEK KRĘGOSŁUPA.

Pobrano materiał do chodowli BACTEC i npl.
Wszystkie badania p.grużlicze negatywne. obraz npl niejednoznaczny.
Wypisany do domu z zapasem lekow p. pratkowych i terminem do ponownego zgloszenia sie na oddzial.
I tutaj znów zero informacji a racze całkowita dezinformacja. Mowao operacjio po badaniach lecz na moje pytanie od kiedy gruzlice lecza operacyjnie zero odpowiedzi.

10-05-2010 znów szpital (C)

Zmiana lekarza prowadzacego. Zmiany dokonal sam szpital.

Z bactec nic nie wychodowano.
Progresja zmiany guzowatej.
ASAT-122 Alat- 261

TK przed i po podaniu kontrastu.
widoczne guzy w obu plucach 8mm, 4mm pluco prawe. 4mm pluco lewe. Wezly chlonne o wym ok 17x14mm.

No i nareszcie konkretna rozmowa rak pluc, badanie EBUS jako kolejna czynnosc. Super podejście lekarza do udzielania informacji. Byc może operacja.

19-05-2010 szpital (C) inny oddzial.

Badanie w systemie EBUS i EUS uwidocznino licznie niepowiekszone nieregularne hyperechogeniczneNL.gr 7, 4r i 10r max5/7mm
Wyykonano EUS_NA NL gr7 (1), EBUS_TBNA NL gr7 (1A), gr4r(2), i gr 10r (3). Nie uwidoczniono widocznego w tk nacieku wneki prawej i plata gornego pluca prawego.

Wyniki EBUS

A-D. Elementy komókowe utkania limfatycznego i grupy komorek nablonka gruczolowego oskrzela.

Ponadto w materiale nr 1 kilka grup komorek nablonka plaskiego.
Z tym wynikiem idziemy do torakochirurga .


Proszę jezeli cos z tego rozumiecie to sprobojcie mi cos wyjasnic. Ja nie rozumiem z tego nic. A chce wiedziec co to jest i o co pytac lekarzy zeby uzyskac informacje. Staralam sie umiesci wszystkie info ,jak cos pominelam to pytajcie. Czekam z niecierpliwoscia na wasz odpis. Pozdrawiam.
Źródło: forum-onkologiczne.com.pl/forum/viewtopic.php?t=1429